FTP to część każdego hostingu i przydatne narzędzie, które pozwala na zarządzanie naszą witryną WordPress. Tu znajdziesz podstawowy jak z niego korzystać

Co to jest FTP: Przewodnik po FTP dla początkujących użytkowników WordPress

Za pomocą panelu zarządzania WordPress możesz zrobić dużo – ale nie możesz zrobić wszystkiego. Czasami może być konieczne dokonanie zmian w kodzie jakiegoś pliku lub ręczne wgranie wtyczki. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi protokół FTP (File Transfer Protocol), ale czym jest FTP?

Krótko mówiąc, FTP w przypadku WordPressa umożliwia bezpośrednie połączenie z plikami CMSa. Następnie możesz edytować, dodawać i usuwać pliki, modyfikować kod.

Ten przewodnik dokładnie odpowie na pytanie: Czym jest FTP? Następnie pokaże Ci, jak uzyskać dostęp do plików WordPress za pomocą narzędzia FTP FileZilla. Nie czekajmy zacznijmy!

Co to jest FTP i dlaczego jest ważny?

A więc czym jest FTP? Inaczej File Transfer Protocol (FTP) to sposób przesyłania informacji między serwerem a klientem. Pliki Twojej witryny są przechowywane na serwerach Twojego hosta, aby mieć do nich dostęp z Twojego komputera i możesz użyć FTP. Wszelkie wprowadzone zmiany zostaną automatycznie zaimplementowane na przez sam serwer.

Istnieje wiele powodów, dla których możesz potrzebować dostępu do plików swojej strony. Oto przykłady, kiedy FTP może być bardzo przydanty:

  • Ręczne instalowanie wtyczki i motywy.
  • Ręcznie usunięcie wtyczki i motywy, jeśli kiedykolwiek stracisz dostęp do panelu WordPressa.
  • Przesyłaj pliki multimedialne w dużych ilościach, zamiast pojedynczo.
  • Zrobienie kopii plików strony.
  • Wprowadzenie zmiany plikach WordPress, takich jak np .htaccess.
  • Diagnozowanie i naprawa typowych błędy na stronie, takie jak np: problemy ze zgodnością wtyczek, wewnętrzne błędy serwera itp.

Przedstawiam wam FileZilla

Aby faktycznie korzystać z FTP, potrzebujesz tak zwanego „klienta FTP”. Jest to program, który umożliwia bezpośrednie połączenie z serwerem, na którym przechowywane są pliki witryny.

Jeśli dopiero zaczynasz, zalecam skorzystanie z FileZilla z której sam korzystam. To bezpłatne, łatwe w użyciu narzędzie, które jest idealne dla początkujących. Jest również zalecany przez samych twórców WordPress.

FileZille możesz pobrać stąd.

Jak korzystać z FTP, aby uzyskać dostęp do plików WordPress (w czterech krokach)

Znasz już odpowiedź na pytanie czym jest FTP. Nadszedł czas, aby dowiedzieć się, w jaki sposób uzyskać dostęp do swojej witryny i np. zrobić kopie strony. W tym samouczku będę używać FileZilla, lecz kroki są bardzo podobne bez względu na to jakie narzędzie wybierzesz.

Krok 1: Utwórz kopię zapasową witryny

Zanim zaczniesz, ważne jest, aby zrozumieć ryzyko związane z korzystaniem z FTP. Będziesz dokonywać trwałych zmian bezpośrednio w plikach swojej witryny, co oznacza, że jeśli nie będziesz ostrożny, możesz popełnić nieodwracalne błędy. Dlatego bardzo ważne jest, aby upewnić się, że masz utworzoną kopię zapasową, aby móc przywrócić stronę, jeśli coś pójdzie nie tak.

Krok 2: Zainstaluj FileZilla

Po utworzeniu kopii zapasowej witryny zainstaluj FileZilla, najnowszą wersje możesz pobrać stąd.

Znajdź i pobierz poprawną wersję dla swojego systemu operacyjnego, a następnie uruchom plik instalacyjny, aby go zainstalować. Następnie możesz po prostu uruchomić klienta – nie jest wymagana specjalna konfiguracja.

Krok 3: Połącz się z hostem za pomocą FTP

Po otwarciu FileZilla powinieneś zobaczyć ekran podobny do tego:

U góry powinny znajdować się cztery puste pola: Serwer, nazwa użytkownika, hasło i port. Ostatnie pole wypełni się automatycznie. Pierwsze trzy reprezentują jednak unikalne:

Aby uzyskać dostęp do witryny za pomocą FTP, potrzebujesz adresu FTP swojego usługodawcy hostingowego, a także osobistej nazwy użytkownika i hasła FTP.

Wszystkie te informacje są dostępne za pośrednictwem Twojego hostingodawcy. Często możesz je znaleźć po zalogowaniu się do panelu sterowania hostingu. Większość z nich oferuje dokumentację, która dokładnie mówi, gdzie szukać ustawień FTP. Jeśli nie, najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z nimi bezpośrednio.

Po wprowadzeniu serwera, nazwy użytkownika oraz hasła wystarczy wybrać Szybkie łączenie. Po chwili powinien zostać wyświetlony komunikat informujący o nawiązaniu połączenia:

UWAGA: Czasem po wybraniu Szybkiego połączenia może pojawić się komunikat o zaakceptowaniu certyfikatu bezpieczeństwa.

Krok 4: Zarządzanie plikami WordPress

Teraz, gdy FileZilla jest podłączona z twoim serwerem WWW, powinieneś zobaczyć pliki i foldery w każdy w czterech głównych kolumnach:

Pierwsze dwie kolumny po lewej stronie wyświetlają pliki na naszym komputerze lokalnym, a ćwiartki po prawej pokazują pliki witryny. Aby przenieść pliki między dwiema lokalizacjami, wystarczy przeciągnąć je i upuścić.

Po prawej stronie kolumny pokazują zawartość twojego serwera oraz pliki strony, które zwykle przechowywane są w katalogu public_html lub www. Otwarcie go ujawni kilka kolejnych folderów:

W większości przypadków to, czego szukasz, będzie znajdować się w folderze wp-content. Na przykład ten folder zawiera podfoldery z motywami i wtyczkami. Oznacza to, że możesz edytować plik motywu, aby wprowadzić zmiany, usunąć motyw lub zainstalować nowy, kopiując i wklejając go do folderu motywów (lub przeciągając go z plików na komputerze):

Teraz wiesz, jak połączyć się z witryną za pomocą FTP i jak zlokalizować pliki WordPress. Jeśli poświęcisz teraz trochę czasu na przeglądanie tych plików, będziesz dobrze przygotowany, gdy będziesz musiał dokonać jakiś zmian w kodzie lub usunąć uszkodzone pliki.

Leave a comment